Bliskość

bliskość

Bliskość to w ostatnim czasie bardzo deficytowe dobro. Niestety deficyt ten nie pojawił się w czasie pandemii. Pandemia tylko bardzo mocno daje nam odczuć jak bardzo potrzebujemy obecności innych osób, czyli pogłębiła ten deficyt.

Problem z bliskością pojawił się już dużo wcześniej. Przed pandemią żyliśmy w pędzie. Bez cienia wyobrażenia, że coś może nas zatrzymać.

W pogoni za atrakcyjną pracą, nowymi wyzwaniami i pasjami. Żyliśmy tak, żeby jak najwięcej użyć z życia, możliwie najwięcej się nim nacieszyć. Niektórzy z nas żyli tak szybko, ze nie zdążali nawiązać bliskich relacji z innymi. Stawali się singlami z wyboru. Czasem się zastanawiam czy na pewno z wyboru? Niektórzy z nas mieli bliskich małżonków, partnerów, dzieci, ale uciekali przed bliskością w rodzinie wyjeżdżając na każde święta w jak najdalszy koniec świata.

Zatem czym jest bliskość, której tak pragniemy i jednocześnie, przed którą z taką determinacją uciekamy?

Psychologia nie daje nam jednoznacznej odpowiedzi. Brak jest jednej, przyjętej definicji bliskości. Wiadomo, że wiąże się ona z:

– akceptacją siebie i drugiej osoby, czyli przyjęciem siebie nawzajem takim jakim się jest,

– zaufaniem i poczuciem bezpieczeństwa, które daje pewność, że nic nie zostanie wykorzystane przeciwko mnie,

– autentycznością, która dotyczy faktów, uczuć, poglądów czy postaw,

– przestrzenią- każda bliska relacja potrzebuje czasu i przestrzeni, żeby mogła się rozwijać,

– troską o siebie nawzajem i o relację.

Do odpowiedzi na to pytanie czym jest bliskość przyczynił się amerykański psycholog Harry Harlow w 1958 roku.  Przeprowadził on eksperyment, który polegał na umieszczeniu małych małpek ze sztucznymi modelami matek, z których jedna była druciana, a druga pokryta miękkim materiałem. Obie miały możliwość karmienia. Okazało się, że małpki chętniej przebywały z matką miękką niż drucianą, nawet wówczas, gdy matka miękka nie karmiła. Ponad to, małpki, które przebywały tylko z drucianą matką wolniej przybierały na wadze i po zakończeniu eksperymentu miały zaburzenia o charakterze psychicznym. Eksperyment ten pokazuje jak ważna jest bliskość fizyczna i poczucie bezpieczeństwa u naczelnych. Bliskość gwarantuje prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny, a na późniejszym etapie, także satysfakcjonujące przebywanie w grupie.

Dzięki eksperymentowi wiemy, że bliskość jest potrzebą. Równie ważną, jeśli nie ważniejszą, niż potrzeba zaspokojenia głodu.

Scroll to Top
Promocja przy zapisie przez kalendarz! Pierwsza konsultacja terapii indywidualnej za 150 zł!
This is default text for notification bar