W psychoterapii istnieje wiele nurtów, które różnią się od siebie sposobem i zakresem pracy, czy rodzajem relacji terapeutycznej. W kolejnych wpisach w cyklu „Nurty psychoterapii”, postaramy się przybliżyć Wam te najważniejsze. Dzisiaj o terapii Gestalt.
Czym jest i na czym polega terapia Gestalt?
Metoda ta łączy elementy egzystencjalizmu, psychoanalizy, pracy z ciałem oraz filozofii wschodnich, a człowiek widziany jest jako jedność psychiczna, fizyczna i duchowa.
Twórcą tego nurtu jest Fryderyk Perls, zgodnie z jego założeniem podstawowym źródłem problemów człowieka są niezaspokojone w dzieciństwie potrzeby (miłości, akceptacji, szacunku).
Główne założenia terapii Gestalt
Psychoterapia Gestalt zalicza się do humanistycznego nurtu terapii. W swojej istocie skupia się na figurze (Gestalt), czyli postaci człowieka i jego psychologii. Różne aspekty ludzkiej egzystencji są zorganizowane w figury (Gestalty), a brak „dopełnienia całości” jest przyczyną problemów i zaburzeń.
Kiedy w życiu występuję „niedomknięte” doświadczenia, sytuacje czy uczucia, doświadczamy problemów z którymi nie możemy sobie poradzić.
Jak wygląda terapia Gestalt?
Terapia Gestalt oparta jest na dialogu egzystencjalnym pomiędzy pacjentem a terapeutą. Skoncentrowanie uwagi klienta na teraźniejszości, ma umożliwić naukę rozpoznawania własnych uczuć i potrzeb oraz świadomego podejmowania decyzji dotyczących swojego życia.
Podczas spotkań terapeuta Gestalt może proponować pacjentowi techniki psychodramatyczne (np.technikę pustego krzesła), pracę z ciałem czy analizę snów. W czasie terapii pacjent skupia się na lepszym rozumieniu sobie, tym w jaki sposób chce przeżyć swoje życie oraz budować relacje.
Dla kogo terapia Gestalt?
Gestalt poleca się w leczeniu stanów depresyjnych, zaburzeń psychosomatycznych, nerwicach natręctw. Skorzystają na niej osoby, które przeżywają wewnętrzne konflikty, chcą lepiej zrozumieć siebie, poszerzyć swoją świadomość i rozwinąć potencjał.
Jak długo trwa terapia Gestalt?
Terapia Gestalt stawia długoterminowe cele dotyczące świadomego kształtowania swojego życia, dlatego efektów należy spodziewać się co najmniej po roku lub kilku latach regularnych spotkań z terapeutą.
W Ośrodku Psychoterapii Przystań TU stosujemy integracyjne podejście psychoterapeutyczne, korzystające z dorobku istniejących szkół psychoterapeutycznych (m.in. terapii poznawczo-behawioralnej, terapii gestalt, TSR, terapii humanistycznej, psychoterapii psychodynamicznej, terapii schematów) i wszystkich dziedzin psychologii, tak aby strategie i narzędzia dostosowane były do specyfiki problemów Pacjenta.