Terapia schematów – czym jest?

terapia schematów

W psychoterapii istnieje wiele nurtów, które różnią się od siebie sposobem i zakresem pracy, czy rodzajem relacji terapeutycznej. W kolejnych wpisach w cyklu „Nurty psychoterapii”, postaramy się przybliżyć Wam te najważniejsze.

Czym jest i na czym polega terapia schematów?

Terapia schematów, której twórcą jest Jefrey E. Young, wywodzi się z terapii poznawczo-behawioralnej (CBT) oraz korzysta, m.in. z elementów terapii Gestalt,  terapii psychodynamicznej i terapii skoncentrowanej na doświadczeniu.

Terapia schematów opiera się na założeniu, że na to w jaki sposób funkcjonujemy i budujemy relacje mają wpływ schematy, które ukształtowały się w dzieciństwie, głównie w relacji z ważnymi dorosłymi. W toku naszego życia są one rozwijane i utrwalane.

Czym są schematy

Schematy mogą być zarówno adaptacyjne (korzystne dla nas) jak i dysfunkcyjne, czyli utrudniające nam codzienność. Nieadaptacyjne schematy, na które składają się przekonania, emocje, zachowania, wspomnienia czy myśli, w znaczny sposób utrudniają satysfakcjonujące życie. Często nieświadomie powtarzamy te stare wzorce, ponieważ to znany oraz utrwalany sposób myślenia i działania. Twórca terapii schematów, Young, wyróżnił aż 18 dysfunkcyjnych schematów.

Terapeuta pracujący w tym nurcie, skupia się na identyfikacji dominujących  schematów i tego w jaki sposób wpływają na aktualne funkcjonowanie Pacjenta, powodując cierpienie czy trudności.

Etapy terapii schematów

Terapia schematów przebiega zgodnie z określonymi przez jej twórców następującymi po sobie krokami:

  • identyfikacja dominujących schematów i trybów schematów,
  • zmiana na poziomie poznawczym,
  • zmiany na poziomie emocjonalnym,
  • zmiany na poziomie reakcji.

Terapia daje szansę na zmianę schematów na bardziej adaptacyjne, czy osłabienie ich wpływu na aktualne sposoby radzenia sobie z różnymi sytuacjami.

Kiedy warto skorzystać z terapii schematów?

Wtedy gdy zauważamy w swoim życiu, pewną powtarzalność sytuacji, czy problemów – stały wzorzec wchodzenia w relację czy reagowania. Kiedy doświadczamy powtarzających się trudności w jakimś obszarze życia, czy w relacji ze sobą.

Jak długo trwa terapia schematów?

Terapia schematów zaliczana jest do terapii długoterminowej, co oznacza, że proces terapeutyczny zajmuje zazwyczaj od roku do dwóch lat.

W Ośrodku Psychoterapii Przystań TU stosujemy integracyjne podejście psychoterapeutyczne, korzystające z dorobku istniejących szkół psychoterapeutycznych (m.in. terapii poznawczo-behawioralnej, terapii gestalt, TSR, terapii humanistycznej, psychoterapii psychodynamicznej, terapii schematów) i wszystkich dziedzin psychologii, tak aby strategie i narzędzia dostosowane były do  specyfiki problemów Pacjenta.

Scroll to Top
Promocja przy zapisie przez kalendarz! Pierwsza konsultacja terapii indywidualnej za 150 zł!
This is default text for notification bar