Konsultacje wychowawcze to forma wsparcia rodziców przeżywających trudności w kontakcie ze swoim dzieckiem. Podczas takiego spotkania pojawia się możliwość rozpoznania problemu i zanalizowania go, a to z kolei pozwala zrozumieć sytuację i znaleźć skuteczne rozwiązanie. Dzięki spotkaniom pojawia się szansa zobaczenia swojego wpływu na zachowanie dziecka. Konsultacje wychowawcze to również czas rozwijania kompetencji wychowawczych, uczenia się nowych umiejętności np. radzenia sobie z dziecięcymi napadami złości.
Najczęstszymi przyczynami zgłaszania się Rodziców na konsultację wychowawczą są:
wejście dziecka w okres dojrzewania i nasilenie się zachowań o charakterze opozycyjno-buntowniczym
obniżenie się zainteresowań dziecka edukacją szkolną i osłabienie ocen
wycofanie się dziecka z kontaktów rówieśniczych
rozwód rodziców
strata jednego z rodziców lub innych bliskich osób
Konsultacje wychowawcze są dedykowane rodzicom, opiekunom, co oznacza, że na spotkanie rodzice i opiekunowie przychodzą sami, bez dziecka. Podczas pracy z rodzicami pamiętamy, że:
● najważniejszymi osobami w życiu dziecka są RODZICE
● to co najlepszego Rodzic może dać swojemu dziecku to swój CZAS
● nie da się wychować mądrego i szczęśliwego człowieka bez osobistego zaangażowania
Konsultacje wychowawcze to propozycja również dla rodziców zastępczych i adopcyjnych, czyli dla opiekunów zmagających się ze szczególnymi trudnościami wychowawczymi. Wynikają one często z poważnych zaniedbań, przemocy i krzywdzenia, porzucenia ze strony wcześniejszych opiekunów. Ich starania wymagają czasem postaw wręcz heroicznych, ponieważ metody wychowawcze skuteczne wobec większości dzieci wychowujących się w rodzinach biologicznych nie przynoszą rezultatów w przypadkach dzieci tak bardzo skrzywdzonych.
W spotkaniu może wziąć udział para rodzicielska lub jedno z rodziców. W przypadku obecności jednej osoby ważne jest, z uwagi na efektywność podejmowanej pomocy dziecku, aby włączyć w nią drugiego rodzica lub innych opiekunów.
● wspieranie rozwoju relacji rodzic-dziecko
● ćwiczenie umiejętności słuchania i prowadzenia rozmowy z dzieckiem
● wzmocnienie umiejętności rozumienia dziecka
● pomoc w określaniu adekwatnych do wieku dziecka oczekiwań rodzicielskich
● wspieranie rodziców w stawianiu granic dzieciom
● wprowadzenie właściwych metod wychowawczych
● wspieranie w uważnym byciu przy dziecku w sytuacjach trudnych.
Zdarza się, że w wyniku konsultacji wychowawczych ujawnia się potrzeba włączenia psychoterapii dziecka, rodzica lub psychoterapii rodzinnej.
● nie czujesz się dobrze w roli rodzica, a chcesz zbudować z dzieckiem bliską relację
● masz wątpliwości czy stosowane przez Ciebie metody wychowawcze sprzyjają pełnemu rozwojowi Twojego dziecka
● przeżywasz trudności wychowawcze wynikające: napadów złości i agresji dziecka, nieśmiałości i nadmiarowych lęków, niechęci do nawiązywania kontaktów z innymi, apatii i zamknięcia się w sobie, kryzysów rodzinnych, nieporozumień w kontaktach
● lub inne problemy ze swoim Dzieckiem.
Wspólnie zrozumiemy potrzeby Twojego dziecka i motywy jego działania. Poszukamy najlepszych sposobów wyrażania emocji i sposobów komunikowania się.
Czasami wystarczą dwa, trzy spotkania, żeby zmienić sytuację na lepszą.
Wiemy, że czasem najlepszym i najszybszym sposobem pomagania dziecku jest praca z rodzicami – zapraszamy do kontaktu.
Czekają na Ciebie doświadczeni i empatyczni specjaliści Ośrodka Psychoterapii Przystań Tu w dogodnej lokalizacji, w Centrum Warszawy. Jeżeli nie możesz się z nami spotkać osobiście, zapraszamy do skorzystania z terapii online.