W psychoterapii istnieje wiele nurtów, które różnią się od siebie sposobem i zakresem pracy, czy rodzajem relacji terapeutycznej. W kolejnych wpisach w cyklu „Nurty psychoterapii”, postaramy się przybliżyć Wam te najważniejsze.
Czym jest i na czym polega terapia schematów?
Terapia schematów, której twórcą jest Jefrey E. Young, wywodzi się z terapii poznawczo-behawioralnej (CBT) oraz korzysta, m.in. z elementów terapii Gestalt, terapii psychodynamicznej i terapii skoncentrowanej na doświadczeniu.
Terapia schematów opiera się na założeniu, że na to w jaki sposób funkcjonujemy i budujemy relacje mają wpływ schematy, które ukształtowały się w dzieciństwie, głównie w relacji z ważnymi dorosłymi. W toku naszego życia są one rozwijane i utrwalane.
Czym są schematy
Schematy mogą być zarówno adaptacyjne (korzystne dla nas) jak i dysfunkcyjne, czyli utrudniające nam codzienność. Nieadaptacyjne schematy, na które składają się przekonania, emocje, zachowania, wspomnienia czy myśli, w znaczny sposób utrudniają satysfakcjonujące życie. Często nieświadomie powtarzamy te stare wzorce, ponieważ to znany oraz utrwalany sposób myślenia i działania. Twórca terapii schematów, Young, wyróżnił aż 18 dysfunkcyjnych schematów.
Terapeuta pracujący w tym nurcie, skupia się na identyfikacji dominujących schematów i tego w jaki sposób wpływają na aktualne funkcjonowanie Pacjenta, powodując cierpienie czy trudności.
Etapy terapii schematów
Terapia schematów przebiega zgodnie z określonymi przez jej twórców następującymi po sobie krokami:
- identyfikacja dominujących schematów i trybów schematów,
- zmiana na poziomie poznawczym,
- zmiany na poziomie emocjonalnym,
- zmiany na poziomie reakcji.
Terapia daje szansę na zmianę schematów na bardziej adaptacyjne, czy osłabienie ich wpływu na aktualne sposoby radzenia sobie z różnymi sytuacjami.
Kiedy warto skorzystać z terapii schematów?
Wtedy gdy zauważamy w swoim życiu, pewną powtarzalność sytuacji, czy problemów – stały wzorzec wchodzenia w relację czy reagowania. Kiedy doświadczamy powtarzających się trudności w jakimś obszarze życia, czy w relacji ze sobą.
Jak długo trwa terapia schematów?
Terapia schematów zaliczana jest do terapii długoterminowej, co oznacza, że proces terapeutyczny zajmuje zazwyczaj od roku do dwóch lat.
W Ośrodku Psychoterapii Przystań TU stosujemy integracyjne podejście psychoterapeutyczne, korzystające z dorobku istniejących szkół psychoterapeutycznych (m.in. terapii poznawczo-behawioralnej, terapii gestalt, TSR, terapii humanistycznej, psychoterapii psychodynamicznej, terapii schematów) i wszystkich dziedzin psychologii, tak aby strategie i narzędzia dostosowane były do specyfiki problemów Pacjenta.